Početna strana > Hronika > Ištvan Pastor: Etnička autonomija opredeljenje SVM, ali trenutno nije realna
Hronika

Ištvan Pastor: Etnička autonomija opredeljenje SVM, ali trenutno nije realna

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. novembar 2009.

- Mi se i danas zalažemo za autonomiju Vojvodine koja znači zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast. Ustavno-pravni okvir za realizaciju tih ambicija je obezbeđen i u tom smislu govorimo o tome da su ova rešenja u Statutu praktično ono što je danas realno, ali je daleko od naših dugoročnih ambicija koje su vezane upravo za zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast. Mislim da bi bilo važno da se rasprava na društvenom nivou odvija u okvirima nekakvih racionalnih granica, da se spusti lopta i da se čitava priča u republičkom parlamentu završi u relativnom kratkom roku. To je interes svih nas – kaže za Danas Ištvan Pastor, lider Saveza vojvođanskih Mađara, pojašnjavajući svoj stav da predloženi statut Vojvodine ne zadovoljava ambicije njegove partije.

Kako ste zadovoljni delom koji se tiče ranije pominjane etničke autonomije?

- To je potpuno druga tema koja, uzevši u obzir granice političkog strpljenja u Republici Srbiji, nije realna. To je dugoročno opredeljenje SVM, ali kad će se stvoriti okolnosti ili uslovi je neizvesno. Ipak, to nije u neposrednoj vezi sa Statutom.

Demokratska stranka Srbije organizuje proteste zbog najavljenog usvajanja Statuta.

- DSS je učesnik političkog života i ima mogućnosti i autonomno pravo da povlači političke poteze, ne samo u parlamentima i u skupštinama lokalnih samouprava, već i van toga u okvirima civilizacijskih tekovina demokratskog izjašnjavanja i iznošenja stava i mišljenja. Tako sam i doživeo manifestaciju koju su pre neki dan imali u Novom Sadu.

Kako vidite poziciju Demokratske stranke?

- Mislim da je DS praktično određivala tempo i okvire mogućeg manevrisanja. U tom smislu mi je drago da se ipak ova priča dovodi do rešavanja.

Ipak, nedavno ste izjavili da se pozicija DS ne razlikuje mnogo od stavova narodnjaka i radikala.

- Rekao sam to u odnosu na određene ljude ili određena shvatanja koja sam čuo. Što se tiče doživljaja uređenosti Republike Srbije, tu se oko Statuta radilo o sučeljavanju dva stava, stava vezanog za viđenje Srbije kao strogo centralizovane države i koncepta koji se odnosi na jedno decentralizovano uređenje. Ubeđen sam da to nije stranačka pozicija i opredeljenje, nego je to pitanje ličnog stava. Nažalost, uveren sam da u DS ima puno onih koji su načinom doživljaja uređenosti države bliži stavovima DSS nego nekom drugom konceptu.

Na koga konkretno mislite?

- Ne bih to želeo da kažem.

(Danas)